DSAT Cinema: Panevropská satelitní dálnice ve výstavbě

eutelsat-ilustracksa ILUDigitalizace kin začíná vstupovat do své druhé etapy, která zefektivní distribuci filmů a rozšíří programovou nabídku alternativního obsahu. Řeč je o satelitní platformě DSAT Cinema, za níž stojí společnosti Eutelsat a dcinex.

První je největším satelitním operátorem v Evropě, druhá se záběrem od systémové integrace po přímé přenosy ve 2D a 3D má mezi klienty nejenom multiplexy.

       Co Vašemu kinu přinese zapojení do sítě DSAT Cinema? V první řadě jistotu, že DCP budete mít na datovém úložišti kinoserveru včas a ve verzi, která optimálně odpovídá instalované technologii (2K, 3D, 4K…). Přidanou hodnotou představuje možnost obohacovat program o atraktivní přímé přenosy koncertů různých žánrů, divadelních představení i velkých sportovních akcí. Je zbytečné vyjmenovávat jednotlivosti, atraktivita nabídky roste s počtem kin, které se do sítě DSAT Cinema zapojují. A kdy?! Až bude naše republika v satelitní síti zastoupena reprezentativním vzorkem digitálních kin. Protože jde alespoň zatím o systém s velkou dynamikou, uvádíme orientační počet 800 kin po celé Evropě, když na tomto čísle se Česko zatím podílí jedním dvěmi procenty.

       Proč se do sítě DSAT Cinema zapojit co nejdříve? Dobrých důvodů je řada a nic na tom nemění fakt, že po instalaci velké paraboly a satelitního přijímače s pevnými disky o kapacitě 4 TB neuvidíte přímé výsledky za týden ani za měsíc. To ovšem souvisí s tím, že dostanete technologii za několik tisíc eur do kina zadarmo a dokonce i její instalaci platí provozovatelé satelitní platformy. Tedy zatím. Během stavby satelitní dálnice potřebuje „značka“ DSAT Cinema každé kino, aby za sebou měla odpovídající sílu při vyjednávání výhodných podmínek s distributory a majiteli práv na přenosy z kulturních či sportovních akcí. Až bude mít DSat Cinema v portfoliu tisíce digitálních sálů (a to mít bude), neobejde se bez ní žádné kino a ta váhající budou muset nakonec zaplatit tržní cenu.

        Satelitní dálnice se ve světě stávají fenoménem, který začíná být zmiňován častěji než 4K, 3D nebo třeba HFR. Možná si vybavíte, že v rámci prvních „vln digitalizace“, vyhlašovaných Státním fondem ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, dostávala kina, která pochopila vývoj včas, příspěvek na technický rozvoj ve výši i přes milion korun. Když chtělo najednou vloni peníze každé druhé kino, počet úspěšných žadatelů se snížil – a s nimi i přidělené částky. A se „satelitizací“ to bude podobné. Za rok nebo za dva Vám žádný distributor posílat pevný disk s DCP v bublinkové obálce nebude a můžete mít stejný problém jako s přesluhujícími pětatřicetimilimetrovými promítačkami. Skauti si jistě vybaví heslo: Buď připraven. Symbolický kilometr satelitní dálnice v kině rád postaví Váš systémový integrátor a narozdíl od spálené lampy v projektoru za to zatím nezaplatíte jedinou korunu. 

Související články:

  

Vaše názory